Prywatne zabiegi ortopedyczne

Komórki macierzyste są najbardziej pierwotnymi komórkami, tworzącymi struktury żywego organizmu. Posiadają ogromny potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności przekształcania się w wyspecjalizowane komórki odbudowując przez to uszkodzoną strukturą. Te unikatowe cechy pozwalają na wykorzystanie komórek macierzystych we współczesnej medycynie. Komórki macierzyste możemy wyizolować ze szpiku kostnego oraz tkanki tłuszczowej.

Zastosowanie komórek macierzystych w ortopedii i medycynie sportowej jest bardzo szerokie. Podanie komórek macierzystych jest wykorzystywane :

 
- w zmianach zwyrodnieniowych stawów, a zwłaszcza stawu kolanowego, biodrowego, barkowego.
- w leczeniu następstw urazów i uszkodzeń: ścięgien, mięśni, chrząstki stawowej, łąkotek i więzadeł, ponieważ przyspiesza regenerację tych struktur,
- po zabiegach rekonstrukcyjnych np. rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (ACL) oraz chrząstki stawowej, ponieważ przyspiesza wgajanie przeszczepu.

 

Zabieg podania komórek macierzystych składa się zasadniczo z trzech etapów.
W pierwszym etapie pobierana jest tkanka tłuszczowa z fałdu brzusznego. W drugim etapie pobrany materiał umieszczany jest specjalistycznym separatorze. W ostatnim etapie zabiegu po przetworzeniu preparat komórek macierzystych wstrzykiwany jest kontuzjowane, uszkodzone lub bolesne miejsce.